Masáž tibetskou zpívající mísou je v Čechách stále ještě velice nezvyklá záležitost, ale stačí tuto masáž zkusit jednou a budete se k ní rádi vracet.
Jak se masáž provádí a jak dlouho trvá?
Tibetská zpívající mísa se přikládá na tělo, kde se rozezní. Miska rezonuje a zároveň vydává táhlý tón. Doba kompletní masáže je 70 minut + pár minut na úvodní rozhovor a nějaký čas na „doznění“ masáže.
Masáž je bezolejová a současně zůstává masírovaný oblečen ideálně do lehkého pohodlného oděvu (vhodné jsou tepláky a tričko, u žen je vhodné vyměnit kosticovou podprsenku za sportovní nebo bezešvou verzi).
Proč masáž vyzkoušet?
Vibrace a uklidňující zvuky navozují pocit vnitřní pohody a rovnováhy, zároveň umožňují velmi efektivní a hlubokou relaxaci.
Nemocné tělo vibruje na nízkých frekvencích, hrou na tibetskou mísu se naopak ladíme do frekvencí vyšších, což je velice žádoucí. Tělo tím může započnout samoléčbu na buněčné úrovni. Na podobném principu funguje i biorezonance, kde se pracuje s elektromagnetickým vlněním a měřením.
Co dalšího se děje v těle?
Běžný člověk málokdy dokáže zastavit tok myšlenek. I když si myslíme, že relaxujeme, tak většinou podvědomě stále myslíme na to, co nás čeká (nákup, porada v zaměstnání, zkontrolovat dětem úkoly, zaplatit složenky, nezapomenout na něčí narozeniny…). Tóny, které tibetská mísa vydává, vám nedovolí soustředit se na nic jiného, než na sebe a na to, co se děje tady a teď.
Měřením elektromagnetických mozkových aktivit se prokázalo, že každý stav mysli (vědomí) se vyznačuje jinou vlnovou délkou. Už po pár minutách se masírovaný dostane do stavu relaxace a postupně se dostává do hladiny Théta, což je stav, ve kterém se člověk nachází v polospánku, tím dochází ke skutečnému odpočinku, zlepšuje se paměť.
Stav, který člověk při masáži zažije, pomáhá rozvíjet kreativitu, propojují se při něm mozkové hemisféry, zahání se úzkost a stres, snižuje se krevní tlak, u osob, které mají ADD, ADHD, poruchy pozornosti aj., dochází k celkovému zklidnění.
Další účinky:
- odbourávají se fyzické i mentální bloky
- vyrovnávají se čakry
- probíhá detoxikace organismu
TIBETSKÉ MÍSY – Co přesně jsou?
Tvarem, jak už z názvu vyplývá, připomíná misku. Na první pohled opravdu tibetská mísa může vypadat jako kuchyňské vybavení a dříve opravdu sloužila pro potřeby stolování. Ač to je zvláštní, jedná se hlavně o hudební nástroj nebo dekorační či rituální prvek. Tibetské mísy a jejich zvuk se v současnosti využívají hlavně k masážím, meditacím, při cvičení jógy i při muzikoterapii.
TIBETSKÉ MÍSY – Historie
Tradice ozvučných předmětů je velmi stará a typická pro Asii. Už několik století př. n. l. si asijské národy dokázaly poradit se zpracováním kovů a vytvořily dokonale znějící zvonce, chrámové zvony, gongy nebo kovové misky ve tvaru lidské lebky, což jsou nejspíše předchůdci tibetských mís.
TIBETSKÉ MÍSY – Jak se vyrábí?
Největším distributorem mís je Indie, Nepál a Čína.
Kov, ze kterého je mísa vyrobena je nejčastěji slitina mědi a cínu (bronz), přidávají se i další kovy a celek pak tvoří zvonovinu.
Nejčastěji jsou k vidění mísy odlévané – mají dokonalý, pravidelný tvar, jsou výrazně levnější, nedrží tón příliš dlouho, jejich vibrace jsou slabé. Další variantou jsou mísy ručně nebo strojově tepané – jejich tvar je nepravidelný, mají na sobě viditelné nedokonalosti, jsou dražší, drží tón a vibrují po velmi dlouhou dobu, co kus to originál.
TIBETSKÉ MÍSY – Zajímavosti
Traduje se, že každá tibetská mísa je vyrobena ze sedmi kovů, přičemž každý kov představuje jedno nebeské těleso (zlato = Slunce, stříbro = Měsíc, rtuť = Merkur, měď = Venuše, železo = Mars, cín = Jupiter, olovo = Saturn). S tím, co v dnešní době víme o kovech, speciálně o rtuti nebo olovu, je jasné, že se jedná už pouze o pověst.
K masáži se může používat tzv. tingsha (tibetské činelky) nebo tibetský zvoneček a dordže. V šamanské tradici se tyto dva nástroje využívaly pro vyvolání duchů a vzývání božstev. V současnosti jsou však činelky nebo zvoneček doplňkem masáže nebo zvukoterapie a masáž jimi rituálně začíná a zároveň končí.
U mís se prokázalo, že vydávají zvuky, jejichž vlnění odpovídá alfa vlnám v lidském mozku, proto mísy navozují pocit hlubokého uvolnění. Je možné, že plynoucí vibrace tibetských mís stimulují neurony k četnějším spojením. Pokud je to pravda, znamená to, že se tím rozšiřuje lidské vědomí. (Citace z knihy: Tibetské zpívající mísy, Škola hry i života, Autor: Eva Rudy Jansen)
Vibrace vydávané tibetskou mísou se dostávají hluboko do těla, do každé jedné buňky, a protože je lidské tělo z 60-70% tvořeno vodou, na videu můžete vidět malou ukázku toho, co se děje s vodou ve znějící tibetské míse.